1963 dogumlu, ilk kekini sekiz yaşında iken yaptı, başlangıç o başlangıç, kırksekiz , evet 48 yıldır mutfakta, 48 yıldır tatları seviyor!

Üretmesini de, yemesini de! O yüzden adı, sanı : Tat’çı!


Çocukluk yıllarında başlayan tatçılık macerası, lise ve mimarlık eğitimi aldığı üniversite yıllarında İzmir’de anne - baba evinde, master ve doktora aşamasında İstanbul’ da kendi evinde devam ediyor. Onun için evin en heyecanlı bölümü mutfak!

Yüksek mimar olarak başladığı iş hayatında, ofisten, şantiyeye, evinde verdiği davetlerden, misafir gittiği yerlere, çevresindeki herkes mutlu. Çünkü katkısız, sağlıklı, lezzetli bir keki, bir ekmeği, bir pastayı, hele hele çikolatayı her an onun elinden ve hünerinden tatmak olası.


Bir yandan Mimarlık meslegini sürdürürken diğer yandan Tatçı’lığı meslek haline getirdi. Şimdi, hangisini daha çok seviyorsun diye sorduğunuzda, bir durup düşünüyor, cevap veremiyor. Biz de biliyoruz ki her iki meslekteki incelikleri birbirine aktarıyor. Çünkü çok severek seçtiği ve vazgeçemediği bu iki meslek de onun yaşam kültürü anlayışını destekliyor. O, estetiği seviyor, lezzeti seviyor, yaratmayı seviyor, hayatı seviyor, en önemlisi paylaşmayı seviyor.


İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde

Akademik eğitimini tamamlayarak Yüksek Mimar olan İpek Yatmaz, hayatı boyunca yaptığı lezzet pratiklerinin yanında, İzmir, İstanbul ve Belçika’da aldığı eğitimlerle de dostları ve müşterileri arasında Yüksek Tat’ çı olarak tanınıyor. Ayrıca World Chocolate Masters yarı finaline Türkiye’den seçilen dört ustadan biri. İpeksi Tatlar markasının kurucusu, çocuklar için ürettiği doğal ‘ Çocuklata ‘ ürünleri ile anneleri mutlu etmesi de cabası.


Evler, ofisler yapıyor bir yandan diğer yandan tatlar!

Neler mi?

Doğal çikolatalar, üç boyutlu pastalar, şekersiz kurabiyeler, reçeller, kekler, katkısız granola, GDO’ suz, değirmende öğütülmüş unlarla yapılan ekşi maya ekmekleri, süt kremalı karameller, Osmanlı mutfağı,

Ege mutfağı, şerbetler.......siz isteyin , o tat versin! İş arasında da oturup beş dakika Bendir çalsın!

Bazı insanlar doğuştan yetenekli, elleri, fikirleri ve kalpleri...


İşte biri de İpeksi!